на живо

Футболът в Австралия: Бедният роднина, който посяга към царската корона

20 години след създаването си местната лига не успява да мине по популярност австралийския футбол и ръгби 13

Футболът в Австралия: Бедният роднина, който посяга към царската корона

20 години. Толкова време измина от създаването на Ей лигата – футболното първенство на Австралия. Целта на новия формат бе да вдигне нивото на най-популярната игра на Зеления континент, тъй като тогавашната Национална сокър лига просто не отговаря на амбициите на местните ръководители.

В откриващия сезон 2005/06 участие взимат 10 отбора, пръснати основно по западното крайбрежие. Изключенията са Пърт Глори, съществуващ от 1995 г. и единственият клуб с модерна маркетингова визия, Аделаид Юнайтед и Ню Зилънд Найтс от Оукланд.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Дуайт Йорк донесе титла на ФК Сидни

Лигата успява да се снабди и с първата си звезда от голяма класа – бившият голаджия на Манчестър Юнайтед Дуайт Йорк, който е в основата на титлата на ФК Сидни. По същото време Австралия се класира за пръв път на световни финали от 32 години, а в добавка взима решение да се премести от зона "Океания" в "Азия", където може да се изправи срещу наистина солидни отбори.

В следващите години австралийските играчи в Европа вече далеч не са екзотика, а през 2015 г. Сокърууз печелят домашната Купа на Азия след успех на финала срещу Южна Корея.

8:0 срещу Нюкасъл, Краев с гол

Ако вземем за база победата на отбора на звездите на Ей лигата с 8:0 срещу Нюкасъл през миналата година, то на теория изглежда, че сокърът в страната е в подем, а интереса към него процъфтява. "В България много хора подценяват нивото на футбола в Австралия, но такова отношение не трябва да съществува. Моят клуб Уестърн Сидни Уондърърс и всички останали инвестират в млади играчи и инфраструктура, а в добавка се привличат и звезди от ранга на Хуан Мата. Тук футболът се възприема като шоу – отборите се подкрепят без значение от резултата, на срещите идват семейства с деца, които след това се прибират щастливи. Колкото до мача с Нюкасъл, все пак трябва да признаем, че те играеха основно със своя младежки състав, докато ние бяхме събрани опитни играчи", казва Божидар Краев, който в споменатата среща със "свраките" бележи осмото попадение.

Посещаемост

Въпреки постигнатите забележителни резултати, в годината на своя юбилей Ей лигата все още не е решила своя основен проблем – конкуренцията на основните местни спортове австралийски футбол и ръгби 13. Цифрите показват, че през 2024 г. срещите от Националната ръгби лига (НРЛ) са посещавани от средно 20 605 души, тези в Австралийската футболна лига (АФЛ) от 38 365, докато през сезон 2024/25 на двубоите от Ей лигата е имало по средно 8037 души.

Ако посещавате Австралия за пръв път, няма как да не ви направи впечатление, че навсякъде в търговската мрежа, по улиците или в медиите се рекламират двубоите именно в тези два спорта. Макар договорът за правата на сокър лигата да е на стойност 200 млн. австралийски долара (1 местен долар се равнява на 1.10 лева), извън платените платформи той трудно достига до масовия зрител. Поне в Сидни футболните отбори се чувстват като гости на собствените си стадиони, тъй като всички статуи или табелки за исторически достижения са посветени на всичко друго, но не и на Царя на спортовете. 

 

Великденските празници ясно показаха проблемите, с които се сблъсква сокърът в страната. На Разпети петък на стадион Accor, където бяха открити и закрити олимпийските игри през 2000 г., се състоя мач от Националната ръгби лига между Кентърбъри-Банкстоун Булдогс и Саут Сидни Рабитохс. Крайното 32:0 ясно показва, че съперниците са меко казано неравностойни, но това не попречи на срещата да присъстват рекордните 65 305 души при капацитет от близо 83 000 седящи места.

За сравнение – мачовете в Ей лигата от четвъртък до събота събраха малко над 37 000 зрители, като в случая с Уестърн Сидни Уондърърс общо 10 428 зрители наблюдаваха последователните двубои на мъжете и жените. В неделния ден Цар Футбол отново бе подложен на фронтална атака и то в собствения му дом в Сидни – стадион "Алианц". По същото време, по което трябваше да се играе срещата от Ей лигата между ФК Сидни и Нюкасъл Джетс на съседния "Сидни Крикет граунд" се състоя двубоят по австралийски футбол между Сидни Суонс и Порт Аделаид. По пътя към двете съоръжение съотношението на феновете на АФЛ бе 3:1 спрямо тези на европейския футбол, което обяснява защо срещата на успешния отбор в историята на Ей лигата бе посетена от едва 10 014 души.

Подобни цифри със сигурност ще са комплимент, за който и да е мач от българското първенство, но за град с население от 5.2 млн. души и стадион с капацитет 45 500 зрители, те изглеждат крайно недостатъчно. При други обстоятелства двете събития вероятно щяха да следват едно след друго, за да може желаещите да ги посетят, да имат тази възможност, но организаторите са напълно наясно, че става въпрос за съвсем различни аудитория, която няма интерес към другия спорт.

За посещаемостта на срещата по европейски футбол може би допринесе и фактът, че през седмицата ФК Сидни бе елиминиран от сингапурския Лайън Сити Сейлърс в азиатската Шампионска лига 2 (първа загуба на австралийски отбор на полуфинал в надпревара на най-многолюдния континент). До 22' домакините вече изоставаха с 0:2 след попадения на Лахалам Роуз и Кота Мизумина и по всичко изглеждаше, че ще се сбогуват с надеждите си за място в плейофите. Точен удар на бразилската звезда Дъглас Коща даде тон за обрата през втората част, постигнат с голове на Адриан Сегечич и Джейдън Кухарски.

Пари и спонсори

За неутралните зрители срещата бе изключително драматична и приятна за гледане, а вероятно по линия на бившия играч на Ювентус и Байерн - своя реклама имаше известна бразилска разхладителна напитка. Всъщност, в търсене на рекламодатели австралийците са стигнали дотам, че са брандирали дори прякорите на националните си отбори. Така при изписването на прозвището на жените Матилдас се добавя името на местна банка, а ако искате да споменете Сокърууз, трябва да добавите верига за бързо хранене.

 

 

Понастоящем обаче Ей лигата е изпаднала в куриозна ситуация – от една страна тя е конкурентна на ниво "Азия", предлага качествени мачове с добри футболисти, но просто не може да се пребори с игри, които извън пределите на Австралия се приемат за екзотика. Именно затова казваме, че днешният спорт е много повече бизнес, отколкото чисто спортно-техническа битка и докато не се вземат необходимите мерки феновете на Цар Футбол на Зеления континент ще се чувстват като малцинство.

Последвайте btvsport.bg за още новини във VIBER

Още видео и снимки от btvsport.bg и в INSTAGRAM

Още горещи теми от от btvsport.bg и във FACEBOOK 

Виж всички предложения от брошурата тук