на живо

Сърцата им спряха на терена

Все повече са футболистите със сърдечни проблеми

Сърцата им спряха на терена

Капитанът на Лутън Том Локиър колабира и това прекрати мача срещу гостуващия Борнемут от 17-ия кръг на английската Висша лига при резултат 1:1 30 минути преди последния съдийски сигнал. Той изведнъж се строполи на тревата и бе беше изнесен на носилка.

По-късно от Лутън съобщиха, че националът на Уелс е контактен и е в стабилно състояние.

29-годишният защитник колабира и през май тази година на "Уембли" по време на плейофа за влизане в английския елит срещу "Ковънтри".

Футболът е спорт, който изисква огромни усилия и който, за съжаление, е отнел живота на много професионални спортисти. Според доклад на ФИФА за внезапна смърт само от 2014 до 2018 г. на терена са загинали 617 души. В повечето случаи, в които са правили аутопсия, причината за смъртта е исхемична болест на сърцето.

Сърдечни проблеми имаше Кристиан Ериксен, на когото беше имплантиран дефибрилатор, какъвто беше получил преди това и Дейли Блинд. Драгиша Гудел, брат на полузащитника на Севиля Неманя, рухна два пъти на терените в Испания, а със сърдечна недостатъчност вероятно е и самият Локиър.

Напоследък сърдечните проблеми стават все по-чести сред футболистите. Серхио Агуеро прекрати кариерата си твърде рано поради сърдечни проблеми, както и Икер Касияс. За щастие всички оцеляха, но някои не...

Бруно Бобан, брат на тогавашния играч на Осиек Габриело Бобан, припадна по време на мача между неговия Марсония и Славония в Славонски Брод на 24 март 2018 г. В седмата минута 24-годишният Бруно бе ударен в гърдите от топка, след което рухна на тревата.

Първи на помощ му се притече вратарят на гостите Марио Резо, негов шурей. Битката за живота на Бруно продължи около 45 минути, като през това време никой не напусна стадиона.

Аутопсията потвърди, че футболистът е починал от сърдечна недостатъчност.

Италианският футболист Давиде Астори загина трагично на 4 март 2018 г. в хотелска стая в на 32 години в Удине в навечерието на шампионатния мач между Фиорентина и Удинезе. Той беше на 31 години, а разследването на смъртта му продължи месеци. В началото на юни официалната причина за трагедията беше изяснена - аритмична кардиомиопатия.

Прокурорът от Флоренция Джузепе Креацо обаче поиска по-подробни обяснения от водещия експерт по сърдечни заболявания професор Доменико Корадо от университета в Падуа. Той се интересуваше дали Астори е можело да бъде спасен и дали някой не е трябвало да забележи състоянието му по-рано.

Университетът в Падуа е световен лидер в патологичните изследвания и анализира около 800 случая на внезапна смърт на млади хора до 35 години. Учените заключиха, че състоянието, довело до смъртта на Астори, е невъзможно да се диагностицира в 20% от случаите.

"Около сто от тях са били спортисти", обясни Кристина Басо от Катедрата по кардиология, кръвни и съдови науки.

Същата е причината и за смъртта на бившите колеги на Астори - Пиермари Морозини и Антонио Пуерта, както и на хокеиста Дарси Робинсън.

Здравословен ли е спортът изобщо или проблемът е в медицински или клубни провали? Честен отговор наскоро даде известният спортен лекар Ивица Смодек.

"Не, професионалният спорт не е здравословен. Ето защо са необходими подробни медицински прегледи на всеки няколко месеца. Родителите често се оплакват, че трябва да плащат твърде често за скъпи медицински прегледи за децата си, които спортуват, но това е един от начините да се спасят животи", каза Смодек.

В Румъния бяха изумени от смъртта на млад играч от Динамо Букурещ - 26-годишният камерунец Патрик Екенг, който също почина на терена по време на мач - на 6 май 2016 г.

Смодек, дългогодишен лекар на Динамо Загреб, казва, че е много важно да се проверява ЕКГ на всички играчи, които идват от други континенти, защото например тъмнокожите футболисти от Южна Америка и Африка имали различни показатели. Затова за тях са особено важни по-подробните тестове.

Въпреки това, след толкова много смъртни случаи на млади мъже, които са спортували и са поддържали здравословен начин на живот, нещо в този спорт ще трябва да се промени драстично.

И един пример от Испания - три дни след като припадна в 35-ата минута на мача между Севиля и Хетафе, 22-годишният Антонио Пуерта почина на 28 август 2007 г.

Сърцето на Пуерта спря да бие, а мозъкът му беше сериозно увреден поради липса на кислород. Пуерта изигра повече от 50 мача за Севиля, като има и един мач за националния отбор на Испания. Той е израснал в детско-юношеската школа на Севиля, за чийто Б отбор играе от 2002 г. Невероятната трагедия се допълва и от факта, че приятелката на Антонио Пуерта бе в напреднала бременност.

Четири години по-рано подобна нещастна съдба сполетя други двама професионални футболисти. Камерунецът Марк-Вивиен Фо (28) почина на приятелски мач между Франция и Камерун, а унгарецът Миклош Фехер (24) - по време на Витория Гимараеш и Бенфика на 25 януари 2004 г.

Според друго изследване 75% от футболистите, починали от сърдечна недостатъчност от 1990 до 2017 г., са от африкански произход.

Сред тях е бившият ас на Нюкасъл Шеик Тиоте, който носи фланелката на английския клуб в продължение на 7 сезона и никога не е имал проблеми със сърцето. Играчът от Кот д'Ивоар колабира по време на тренировка в китайския Бейджинг Ентърпрайсес.

Той почина на 30-годишна възраст на 5 юни 2017 г. Играл е за Андерлехт, Рода, Твенте и Нюкасъл Юнайтед и има 52 мача за националния отбор.

Фабрис Муамба, футболист на Арсенал, Бирмингам и Болтън, преминал през всички юношески селекции на английския национален отбор, получи инфаркт по средата на мача Болтън - Тотнъм.

Проучване е проведено и от американци в баскетбола, които стигат до извода, че тъмнокожите играчи имат седем пъти по-голям шанс да пострадат фатално по време на физическо усилие, мач или тренировка, отколкото белите играчи.