на живо

"Споделянето спаси живота ми": Изповедта на един футболист в Англия

Не подтискайте емоциите си, съветва Доминик Калвърт-Люин

Reuters

Споделянето спаси живота ми. Не подтискайте емоциите си. С тези думи футболистът Доминик Калвърт-Люин се обърна към последователите си в социалните мрежи. Нападателят на "Евертън" страдаше от много контузии през този сезон и разкрива, че това е бил най-тежкият период в кариерата и живота му.

Той съветва всеки, който изпитва подобни трудности, да поговори с приятел, със семейството си или просто с човек, който е готов да слуша.

"Съветвам всеки млад крал, който подтиска емоциите си, да говори с някого. Споделянето спаси живота ми. Това ще ви помогне да разберете, че нещата далеч не са толкова зле, колкото изглеждат. Ще откриете парадокс – истинската сила е да се изправиш срещу своите слабости", категоричен е Калвърт-Люин.

Снимка: Reuters

Нападателят на "карамелите" изигра едва 17 мача този сезон, за разлика от последните четири кампании, в които има по над 30 срещи.

Той се завърна в игра срещу "Кристъл Палас" в предпоследния кръг на Висшата лига и отбеляза победното попадение за 3:2, с което "Евертън" гарантира оставането си в елита и през следващата година.

"Благодаря ви, че останахте с нас и ни подкрепяхте до последния ден от сезона. Борихме се да оцелеем и това нямаше да е възможно без вас. Това, че завършихме сезона по добър начин, е всичко за мен. Насладете се на заслужената си почивка", добавя той.

Снимка: Reuters

Доминик не е първият футболист, разкрил за проблеми с душевното здраве. През миналия сезон халфът на "Манчестър Юнайтед" Пол Погба сподели, че е страдал от депресия на няколко пъти и че за футболистите е изключително трудно да говорят за подобни проблеми.

Снимка: Reuters

Защитникът на "Астън Вила" Тайрън Мингс е ходил на психолог по време на Евро 2020, а Дани Роуз споделя, че през 2018-а изпаднал в дупка преди заминаването на националния отбор за световното първенство в Русия.

Джеси Лингард дори е искал да се откаже от футбола през 2021 година, но разговорите му помагат да се съвземе и да стъпи на краката си. След това преминава в "Уест Хем" и прави изключително силен завършек на сезона.

Психологическите проблеми не са само сред професионалните футболисти. В Англия опитват да въведат задължителна работа с психолог за всеки един юноша. Това обаче е труден процес.

Само в Англия от 2018 година насам над 2500 млади футболисти са потърсили помощ от психолозите, предоставени от футболната асоциация, а достъп до тях имат младежите от отборите до 18 и до 23 години.

Проблемът обаче е за тези, които се изправят пред най-големите трудности, а именно, младежите, на които договор не е предложен. Тези, които след като са отдали целия си живот на това да успеят във футбола, се сблъскват рязко с тежката действителност. Те нямат психолог, с когото да говорят, а клубовете спират да се интересуват от тях.

В академиите в Англия има над 10 000 деца, като около 4 000 са към клубове от Висшата лига. Едва 1% от тях обаче успяват да стигнат до мъжкия футбол, а останалите започват да се чудят какво ще правят с живота си, тъй като разбират единствено от футбол.

През 2020 година Джереми Уистън, бивш юноша на "Манчестър Сити", отне живота си 2 години, след като бе освободен. През 2018 година претърпява тежка контузия на коляното, която не му позволява да играе в продължение на 5 месеца, а през декември същата година отборът му показва вратата.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Семейството на Джереми твърди, че той никога не е давал признаци на психични проблеми, нямало е дори и промяна в поведението.

"Най-тежко за мен беше, че не знаех дали ще играя футбол отново. Чудех се дали всичко ще бъде наред и какво въобще ще правя, ако не се върна към спорта", споделя Джереми Мичъл - бивш юноша на "Манчестър Юнайтед".

"Беше много труден момент за мен от психическа гледна точка. Опитвах се да не го показвам, но близките ми усещаха, че нещо не е наред. Имам огромен късмет, че получих тяхната подкрепа", добавя той.

Джереми наистина има късмет. След 18-месечна битка с контузия, отива в "Съндърланд", за да възвърне своята физическа форма, а по-късно е поканен на проби в "Блекпул", който тогава е в Лига 1. След добро представяне в приятелски мачове с "Евертън" и "Блекбърн", Мичъл подписва договор с клуба.

Във връзка с тези и много други подобни случаи Ник Кокс, завеждащ академията на "Манчестър Юнайтед", казва, че проблемите с психичното здраве не могат да се лекуват като им се сложи лепенка, и когато вече е късно. 

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Целта на Кокс не е просто да създаде добри футболисти, а да направи от тях добри хора.

"Опитваме да намерим нови клубове на тези, които са освободени от нас, но колкото по-възрастни са, толкова е и по-трудно. Точно с тази цел им помагаме да се образоват и да ги назначат на работа. Имаме дълъг лист с момчета, които са станали учители, съветници, физиотерапевти, счетоводители."

"Имаше едно 16-годишно момче при нас, което получи лошата новина около Коледа. Клубът обаче продължи да работи с него, помагахме му в търсенето на отбор и той премина в друг тим от Висшата лига. На последния му ден момчетата го аплодираха. Всички отпразнувахме това, което той направи, защото беше невероятно. Той не остана в клуба, но това е голям успех за нас", категоричен е специалистът.