на живо

Филип Виденов: Везенков стана MVP на Евролигата, това е по-голямо постижение

Няма да му е трудно в САЩ, смята едно от големите имена в родния баскетбол

 

Наградата за най-полезен играч през сезона в Евролигата е по-голямо постижение на Александър Везенков от трансфера му в НБА. Това заяви при гостуването си в предаването "120 минути" Филип Виденов - едно от големите имена в родния баскетбол.

Според бившия играч на грандове като Реал Мадрид и Цървена Звезда, понастоящем изпълнителен директор на българската федерация, Везенков няма да има проблеми с адаптацията към САЩ.

"Не съм сигурен, че хората, които не следят баскетбола разбират тази новина. НБА е както във футбола Шампионската лига, даже на доста по-високо ниво. Това е един огромен успех, който всички спортисти и баскетболисти оценяват, но за нормалния човек Везенков е една огромна звезда."

"Фактът, че отиде да играе в НБА обаче не е най-голямото му постижение за мен, а това, че стана MVP на Евролигата, защото в нея е много оспорвано. Като пазар и пари отстъпва, но като качество - на мен лично ми е много по-интересно да гледам Евролигата отколкото НБА, като изключим плейофите. Сега обаче ще трябва да ставаме по нощите, няма как."

Снимка: https://www.facebook.com/olympiacosbc

"Няма да го оставят да не се адаптира в САЩ. Мисля, че няма да му е трудно, защото там има огромна българска, а и гръцка общност. Ще има хора, които ще му помагат. Това е чудесна, перфектна организация. Ще може да прави каквото си пожелае - от гледна точка на тренировки, на живот. Всичко ще му е подредено както трябва. Надявам се да му хареса."

"По-скоро гледат на теб не като на българин, а като на чужденец. След 5 години в Щатите, ме считат, за себе си специално говоря, като част от американската школа. След това понеже играта ми започна да наподобява на балканската, започнаха да ме причисляват към югославянската - по-скоро сръбската, защото езикът ни е близък.", заяви Виденов, който е играл за университетския отбор на Кентъки, където се дипломира със специалност "Социология и криминология" през 2003 г.

"Спортната култура в Сърбия остана на ниво, което при нас взе да се смъква надолу, за съжаление. Като се започне от образованието, дори и вкъщи семейната атмосфера. Спортът остава на задно място. При сърбите, гърците, турците - там е религия. Друг подход, други условия. Всичко е различно. И се радват хората."

"Ние таланти имаме много. Тук основният фокус трябва да е върху подрастващите. Главно върху техните треньори, за да може те да ги произведат както трябва. Този преход между подрастващите - 15-16-17-годишни, към мъжкия баскетбол на нас много ни липсва."