на живо

"Сутиеска": Как Тито стана герой, а след това сътвори най-скъпия филм за себе си

Съперникът на "Лудогорец" е кръстен на една от най-значимите битки в историята на разпадналата се Югославия

За родния футболен фен "Сутиеска" е само черногорски тим, който през миналия сезон стана шампион. У нас отборът от Никшич е познат като бивш съперник на "Левски" и настоящ на "Лудогорец". 

И докато чакаме реванша между разградчани и "Сутиеска" от първия квалификационен кръг на Шампионската лига, който ще бъде излъчен пряко по bTV Action от 21:30 ч. на 12 юли, можем да се обърнем към... историята. 

На какво е кръстен отборът, създаден през 1927 г.? Всъщност първоначално той се казва "Хайдук", а след това "Херцеговац". Интересното име "Сутиеска" е от 1945 г. 

Две години по-рано се случва тя - битката, която белязва Втората световна война, историята на Югославия и предначертава пътя на Йосип Броз - Тито към пълната власт на вече несъществуващата страна. 

Сутиеска е река на границата на Черна гора и Босна и Херцеговина. Тя е приток на доста по-голямата и известна Дрина. Реката образува живописен каньон в планината Дурмитор.

И точно там, от 15 май до 15 юни 1943 г. в битка влизат югославските партизани, предвождани от Тито, и силите на Страните от Тристранния пакт, в случая военни сили от Хитлеристка Германия, Италия на Бенито Мусолини, Независимата хърватска държава и Кралство България (61-ви Тракийски полк и 63-ти полк). 

Битката е известна и с името Операция "Шварц". Ръководена е от хитлеровите командири Александър Льор и Рудолф Лютерс. 

Дни преди да започне въпросното историческо събитие, партизаните на Тито се измъкват без големи поражения от Битката при Неретва. Това кара противниците им на фронта да ги притиснат в доста по-неблагоприятна среда - сред скали и река Сутиеска. 

Цял месец продължава отбраната на бъдещия глава на Югославия и хората му. Те са около 22 000 души, докато отсреща си имат 120 000 войници, които използват и авиация. Тито разчита на помощта на Британските сили, тъй като е наясно колко стратегическо е мястото на битката. Ако партизаните се предадат, Тристранният пакт лесно ще се добере до излаз на Средиземно море. 

Броз действа сурово, не отстъпва заетите територии, въпреки че загубите са големи - близо 7500 от хората му умират в Битката при Сутиеска. Самият Тито също е ранен! Неговите биографи пишат, че е спасен, благодарение на кучето си Лукс. Почти невероятно звучи, че немската овчарка закрила с тялото си комунистическия лидер, когато до колоната на Върховния щаб на партизаните пада бомба. Лукс умира, а Тито е ранен в ръката. 

Британските подкрепления така и не идват. Партизаните се спасяват с помощта на местното население от Жабляк и Фоча. Днес там продължава да стои впечатляващ паметник в стила на социалистическото изкуство.

Битката при Сутиеска се смята за повратна точка във Втората световна война на Балканите. 

След като Тито взема властта в Югославия през 1944 г., въпросната битка служи като едно от доказателствата за смелостта на комунистическия лидер. Разказите и преданията за нея се превръщат в цял епос, а през 1975 г. излиза и филмът "Сутиеска". Той е режисиран от хърватина Стипе Делич и се смята за най-скъпата продукция на югославското кино.

Самият Тито е консултант, когато се пише сценарият и сам довежда на снимачната площадка звездата Ричард Бъртън, за да играе... него. Ако се чудите откъде ви е познат, това е човекът, изиграл Марк Антоний в класиката "Клеопатра" от 1963 г., Александър Велики от едноименния филм от 1956 г., Джордж от "Кой се страхува от Вирджиния Улф?" от 1966  г. и О'Брайън от класическата екранизация на "1984" на Джордж Оруел. Извън екрана Бъртън е известен с двата си брака с друга велика актриса - Елизабет Тейлър. Тя също се среща с Тито и съпругата му Йованка по време на снимките на филма.

Вече сте наясно що е то "Сутиеска" извън футбола. 

На зеления килим ще видим отбора срещу "Лудогорец" на 12 юли от 21:30 ч. пряко по bTV Action!