на живо

"Атласките лъвове" - откъде идва прякорът на мароканците?

Още през XIX век ловци разказват, че това е най-големият лъв, който някога са срещали

Световните медии наричат ​​националния отбор на Мароко "атласките лъвове". Дори официалният канал на ФИФА в YouTube описва победата на мароканците над Испания така: "Лъвовете от Атлас пишат история!"

Мароканските фенове носят маски и тениски с лъв. А основният спортен уебсайт на страната се нарича „Atlas Lions“.

Откъде идва прякорът?

Футболният отбор, който в сряда ще играе полуфинал на световното в Катар срещу Франция, е кръстен на лъвовете през 60-те години на миналия век. Логиката тук е проста: най-известният символ на страната автоматично става символ на нейния първи тим.

Ето и малко история:

Атлаският лъв се откроява с големия си размер и тежи над 200 кг, има буйна грива и ярко жълти очи. За разлика от други лъвове, които предпочитат равнините, те са живели в планините на Атлас.

Още през XIX век ловците разказват, че това е най-големият лъв, който някога са срещали. И през този период започва изчезването му: животните са масово отстрелвани в Тунис и Либия. Няколко лъва са намерени в Алжир и Египет, но само в Мароко са истински загрижени за тяхното опазване. И вероятно това е мястото, където за последно е видян лъв от дивата природа.

Атласките лъвове са участвали в битки срещу римски гладиатори. Освен това са били използвани за екзекуции на затворници.

В Мароко те са почти унищожени от френските колонизатори, за които това е било забавление. Но животът на 21 лъва е запазен от султана и бъдещ крал Мохамед V. Поданиците ги залавят специално за него и ги носят в личния му зоопарк като подарък.

С независимостта на Мароко атлаският лъв става държавен символ на новата държава.

Атласките лъвове са под закрила на държавата, но има заплаха от пълното им изчезване. Сега има около 30 представители на вида в зоопарка в Рабат - и те са тези, заради които посетителите обикновено идват.

Около стотина атласки лъва живеят днес в зоологически градини по света. Но повечето от тях не са чистокръвни.