на живо

Натурализирани бранят родната олимпийска чест (ГАЛЕРИЯ)

Ибаниес и Новиков се наредиха до Назарян и Цагаев

България вече може да се похвали с две отличия на Игрите в Париж! Семен Новиков си гарантира минимум сребро в кат. до 87 кг на борбата. Четири дни преди него Хавиер Ибаниес се класира за полуфиналите в кат. до 57 кг на бокса, осигурявайки си най-малко бронз.

Общото между двамата е, че са натурализирани. Ибаниес е кубинец, а Новиков - украинец. Във френската столица родната олимпийска чест бранят още Магомед Рамазанов - от село в близост до Хасавюрт, Дагестан, Айк Мнацаканян - от Ахалкалаки, Грузия, както и Кимия Ализаде, която е първата олимпийска шампионка на Иран.

Общото е, че те вече са българи. И ще слушат "Мила Родино", ако успеят да се качат на най-високото стъпало на почетната стълбичка. Но не са единствени!

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Често говорим за българи, избрали чужди държави, а забравяме за тези, на които страната ни е дала дом, а след това са носили медали. Не само на себе си, а и на България.

Нека се върнем в 1896 г. Само няколко години след Освобождението ни, в Атина се провеждат Първите съвременни олимпийски игри. Там единствен представител на България е Шарл Шампо - швейцарец - гимнастик, който "удиви зрителите с няколко отбрани телесни упражнения в надпревара със 17 състезатели от 5 държави". Той не печели медал, а най-доброто му представяне е петото място на кон с гривни.

Неговото присъствие тук не е много коректно, той като той запазва швейцарското си гражданство, но все пак е представител на България. Шампо също така е смятан за основоположник на футбола у нас, тъй като организира първия демонстративен мач през 1895 г.

Доста години минават, за да видим успех от натурализиран спортист за България. И то големи успехи. Толкова големи, че да забравяме, че родината е друга.

Армен Назарян. След като през 1996 г. той печели златен олимпийски медал за Армения, той става българин. През 1997 г. президентът издава указ, а паспортът му вече е български. За нашата родина Армен Назарян печели олимпийско злато на Игрите в Сидни през 2000 г. и бронзов медал в Атина 2004 г. Той е трикратен световен шампион (Москва 2002, Кретей 2003 и Будапеща 2005) и четирикратен европейски (Минск 1998, София 1999, Сейняйоки 2002 и Белград 2003).

Още нещо - синът на Армен Едмонд също е сред "медалите" за България. Той вече представя страната ни е двукратен европейски шампион!

Николай Паслар - още едни борец, представял България. Той е роден в Молдова, но успехите му идват като български национал, какъвто е от 2000 г. Паслар е световен шампион (София 2001) и европейски първенец (Варна 2005).

През 2000 г. в Сидни България има сребърен олимпийски медал във вдигането на тежести в категория до 105 кг. Печели го Алан Цагаев - руснак, който от 2000 г. се състезава за България. Също така е два пъти е световен вицешампион (Варшава 2002, Чианг май 2007) и европейски шампион (Анталия 2002, Киев 2004).

Ако излезем от тежката атлетика, то трябва да споменем Максим Стависки. През 1996 г. той получава българско гражданство и заедно с половинката си Албена Денкова печелят първите златни медали за страната ни от световно първенство по фигурно пързаляне - от Калгари 2006 и Токио 2007.

Виж всички предложения от брошурата тук