Сеп Блатер планирал да напусне президентския пост във ФИФА след световното първенство по футбол през 2014 в Бразилия. Швейцарецът обаче бил разубеден от ръководителите на някои от регионалните конфедерации, които се опасявали от засилване на хегемонията на УЕФА. Това заяви Блатер в обширно интервю за агенция ТАСС, в което засегна много теми около скандалите в Световната футболна централа.
"Сега и да съжалявам, вече няма значение, защото нищо няма да се промени. Но бях длъжен да събера кураж и да си тръгна след Мондиала в Бразилия. Но на конгреса в Сао Пауло пет от шестте конфедерации ме убедиха да остана. Те се бояха, че начело на ФИФА ще дойде човек от Европа и УЕФА ще засили контрола си над световния футбол", каза Блатер.
79-годишният швейцарец, който е начело на ФИФА от 1998 година, бе преизбран през месец май с нов петгодишен мандат, но грандиозен корупционен скандал в централата го принуди да напусне. На 26 февруари 2016 ще бъде избран нов президент на ФИФА.
"Болно ми е, че в родната ми Швейцария не ме защитиха. Когато започна скандалът във ФИФА, швейцарските медии бяха изключително агресивни към мен", каза Блатер.
Той е уверен, че в корупционния скандал има и геополитическа нотка.
По думите му, ако ФИФА беше обявила САЩ за домакин на Мондиал 2022, нямаше да има никаква криза в централата.
"Имаше вътрешно убеждение, че световно първенство трябва има в Русия, тъй като страна от Източна ЕВропа никога не е приемала турнира. И домакинството бе дадено на Русия за 2018 година. Домакин през 2022 година пък трябваше да бъде САЩ и така домакинство щеше да има и за двете големи световни политически сили.
Всичко вървеше добре до момента, в който президентът на Франция Никола Саркози се срещна с емира на Катар, след което Саркози каза на Платини, че е хубаво Мондиал 2022 да отиде в Катар. Това обърка всичко. Четири европейски гласа бяха пренасочени от САЩ към Катар. В противен случай заявката на САЩ печелеше с 12:10 гласа", каза Сеп Блатер.
Той изключи вариант Русия да загуби домакинството на Мондиал 2018.
"ФИФА е дала домакинството на Русия и няма как да има промяна. Англичаните се държат като неудачници с призивите си да бъде отнето домакинството на Русия. Англия отпадна още на първи тур, като получи само един глас. Никой не искаше шампионата да бъде даден на Англия, а те опитаха да изкарат мен виновен", каза Блатер.
По думите на швейцареца кандидатурата на УЕФА в лицето на генсека Джани Инфантино няма никакъв шанс на изборите за президент на ФИФА.
"Ако Инфантино отиде на избори, Европа няма никакъв шанс. Повечето федерации не го обичат. Но на мен Джани ми харесва, главно заради това, че е роден в същия кантон като мен", каза Блатер.
Блатер твърди, че хонорарът от 2 милиона швейцарски франка, изплатен на Мишел Платини е дълг към французина за работата му няколко години назад.
Именно тази сума стана причина за отстраняването на Блатер и Платини от футболна дейност за 90 дни. И двамата обжалваха решението на комисията по етика.
Преводът от 2 милиона франка по сметка на Платини е направен през 2011 година за услуги, извършени в периода 1999-2000 година.
Блатер разкри, че след световното първенство във Франция през 1998 година предложил на Платини да работи за него във ФИФА. Французинът отвърнал, че това ще му струва скъпо - по 1 милиона швейцарски франка на година. Тази сума била непосилна за ФИФА в този момент и двете страни се договорили, че ФИФА ще се разплати с Платини, когато има необходимите средства.
"Сключихме договор, но не на исканата от Платини сума. Той работи за мен до 2002 година, когато беше избран в изпълкома на УЕФА и ФИФА. В този момент договорът беше развален, защото той стана официален представител на ФИФА. Платини не повдигаше въпросът за дължимите му пари до 2010 година, когато се обърна към търговският директор на ФИФА и си поиска дължимото. Сметката беше разчетена по 500 000 франка на година - общо 2 милиона за четирите години. Имам си принцип - когато дължа пари, ги връщам", разказа Сеп Блатер пред ТАСС.