на живо

Мартин Петров, две купи и стотици щастливи фенове (ВИДЕО И СНИМКИ)

Исторически ден за българските привърженици на английския футбол

Исторически ден за българските фенове на английския футбол. Трофеят за шампиона във Висшата лига за първи път е на родна земя.

Стотици хора очакваха с нетърпение да се снимат с оригиналната купа, завоювана през миналия сезон от Манчестър Сити.

Отличието пристигна у нас със съдействието на българския фенклуб на английския гранд.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Запалянковците имаха своя досег и до трофея Къмюнити Шийлд, който също беше на разположение за снимки.

Специален гост на събитието беше бившият играч на Манчестър Сити - Мартин Петров, който раздаде автографи и се снима с феновете.

Бившият национал бе важна част от отбора на Манчестър Сити в периода 2007-2010 година, като за "гражданите" записа 72 мача, в които отбеляза 12 гола и записа 15 асистенции, преди да премине в друг клуб от Острова – Болтън.

"Изключително съм щастлив, искам да благодаря на Манчестър Сити като клуб, че разреши аз да бъда лицето на тази кампания. Смятам, че за всички нас и за всички футболни хора в България, това трябва да е една радост и гордост.

За съжаление, по мое време отборът не беше такъв, за да се бори за тях. Това е самата истина и няма какво да го крием, но се радвам, че бях част от този клуб точно когато започваше промяната.

Работил съм със страхотни треньори, играл съм срещу страхотни футболисти, докоснал съм се до магията на Висшата лига. Този клуб ми даде тази възможност, така че се радвам, че благодарение на моите изяви, те все още пазят добро име и впечатление и виждате, че в момента са в България и се надявам феновете наистина да си прекарат чудесно", каза пред bTV Петров.

Запитан дали бързо се е съгласил да бъде част от събитието, бившият български национал отговори: "Въобще не съм се замислял даже. Това все пак не се случва всеки ден в България. Така че пак казвам, ние като българи трябва да сме горди и щастливи. Надявам се и спортът ни като цяло, когато идват такива мероприятия и купи, наистина да откликва."

На събитието присъства и председателят на фенклуба на Манчестър Сити в България Камен Чолаков. Той сподели, че са хвърлили доста усилия, за да могат феновете да се радват на трофеите, но всичко в крайна сметка си е струвало. "Важното е, че това нещо се случи. Подарък към абсолютно всички футболни фенове, а защо не и към всички спортни хора. Силно се надявам да има и последващи такива събития, дали ще бъдат свързани с клубни отбори или бивши играчи, предстои да разберем."

Според правилата, феновете нямаха право да докосват оригиналните трофеи по изискване на Висшата лига.

"Точно това е забавното, че каним всички хора да дойдат да се докоснат до трофеите, но...без да ги докосват. Това е изискване от Висшата лига. Просто заставаме и се снимаме до тях – това е условието. Но мисля, че достатъчната близост до тях, до светият граал на Висшата лига в компанията на Къмюнити Шийлд е достатъчно изживяване поне веднъж в живота, което на всеки един човек трябва да се случи", добави Чолаков.

Историята на Висшата лига започва през 1992 г. като наследник на предишната Първа дивизия. Дебютният сезон е 1992/93, а шампион е Манчестър Юнайтед. Именно "червените дяволи" са рекордьори по титли – 13, откакто най-високото ниво се казва по този начин.

Манчестър Сити е настоящият шампион, като е първият отбор, който четири поредни пъти завършва на върха в класирането – от 2021 до 2024 г. В момента обаче Ливърпул е на път да спечели първия ешелон на английския футбол, като е лидер с 11 точки преднина пред втория Арсенал, но и с мач повече.

Висшата лига е най-желаната дестинация за голяма част от футболистите, като това е най-гледаното и най-доходоносното първенство в света.

Дизайнът на трофея е изработен по концепцията за "трите лъва", които са символ на английския футбол. При утвърждаването на Футболната Асоциация през далечната 1863 г. от организацията искат емблемата да е свързана с историята на държавата. Първите ръководители избират това да бъдат именно трите лъва. Причината датира от XII век, когато воините на Ричард I Лъвското сърце влизали в битка, развявайки знамена с лъвове. Два от лъвовете на титлата са разположени над дръжките от двете страни.

А в края на сезона, когато на церемонията капитанът вдига титлата над главата си, той се превръща в третия лъв.

Къмюнити Шийлд пък е еквивалента на Суперкупата на Англия. Провежда се в един мач, който е между носителя на Висшата лига и победителя във ФА Къп. Основан е през 1908 г. като продължение на тогавашния Благотворителен щит на шерифа на Лондон.

Отново Манчестър Юнайтед е първият носител на трофея като побеждава КПР. Срещата се играе на два пъти, защото тогава не е имало изпълнение на дузпи. Първият мач завършва 1:1, а два дни по-късно се играе втори, в който "червените дяволи" тотално надиграват съперника и печелят с 4:0.

За изненада или не, отборът от червената част на Манчестър е най-успешният в турнира, като притежава във витрината си 21 купи.

През миналата година трофеят бе спечелен от Манчестър Сити, който на финала победи градския си съперник Юнайтед след драма с дузпи.

Последвайте btvsport.bg за още новини във VIBER

Още видео и снимки от btvsport.bg и в INSTAGRAM

Още горещи теми от от btvsport.bg и във FACEBOOK