Трагичните събития на футболни мачове от последната седмица отвориха стари рани. Миналия уикенд 131 души загубиха живота си в Индонезия след сблъсъци между фенове и полиция. В четвъртък един привърженик на аржентинския "Химнасия" почина от сърдечен удар пред стадиона.
Футболните трагедии са не една и две. Правим ретроспекция на някои от най-жестоките...
Перу - Аржентина 1964 г. (328 смъртни случая)
На националния стадион в Перу се играе мач между двете страни, който е квалификация за олимпийските игри в Токио. "Албиселесте" води с 1:0, когато домакините изравняват. Реферът Анхел Едуардо Пазос Бианчи отменя попадението и предизвиква гнева на местните фенове.
Привържениците нахлуват на терена, полицията реагира с пускането на кучета и сълзотворен газ. Стига се до сблъсъци между запалянковци, които вадят пръчки и ножове.
Срещата е прекратена, Аржентина печели, а смъртните случаи са 328. 90% умират от задушаване.
"Наполи" - "Болоня" 1955 г. (152 смъртни случая)
По време на мача между двата тима от Серия "А" съдията отсъжда дузпа в полза на гостите. Ядосаните фенове на "партенопеите" започват пререкания с органите на реда, които прерастват в сблъсъци, довели до смъртта на 152 души, от които 50 полицаи.
"Акра Хартс" - "Кумаси Ашанти" 2001 г. (130 смъртни случая)
Мачът в Гана се движи 2:1 в полза на домакините, което кара феновете да започнат да къртят седалките на трибуните. Органите на реда отговарят със сълзотворен газ в опит да спрат запалянковците на "Кумаси", но това води единствено до фатален край.
Гостуващите привърженици се насочват към изходите, тъй като не им достига въздух. Но полицаите са затворили вратите. В суматохата и блъсканицата умират 130 човека.
"Нотингам Форест" - "Ливърпул" 1989 г. (97 смъртни случая)
Кой не е чувал за "Хилзбъро"? Отборите на "Ливърпул” и "Нотингам Форест” играят помежду си в полуфинален мач от турнира за Купата на футболната асоциация на Англия. Двубоят е на стадион "Хилзбъро” в Шефийлд, който е считан за един от най-добрите за времето си измежду всички футболни стадиони в Обединеното кралство.
На стадиона загиват 94 души, а в болницата, по-късно от наранявания издъхват още двама. 32 години след това умира 97-ата жертва вследствие на преживяното на онзи 15 април. Общият брой на ранените е 700. Всички жертви са фенове на "Ливърпул".
В този случай ужасът не е предизвикан от сблъсъци и агресия между фенове и полиция. Продадени са твърде много билети за срещата. Тя започва в 15:00 ч., а по това време пред вратите на стадиона все още има стотици фенове. Полицията решава да отвори вход C, през който огромна тълпа нахлува на стадиона и се насочва към секторите 3 и 4. Феновете най-отпред са притиснати към 4-метровата ограда, но освен тях, никой друг не вижда какво се случва. Между отделните сектори има масивни огради от стомана за предпазване от хулигански прояви.
В 15:06 ч. съдията спира мача, след като десетки души панически успяват да прескочат огражденията и нахлуват на терена. Единственият изход е към игрището. Малка част от оградата рухва и през пролуката се излива поток от задъхващи се хора – ранени или мъртви, докато други продължават да се борят за живота си и да опитват да прескочат.
Полицията и "Бърза помощ" не смогват да помогнат на всички ранени. Униформените правят кордон, който пречи феновете на "Ливърпул" да достигнат до тези на "Нотингам” с цел да се предотвратят сблъсъци. По ирония на съдбата, десетки привърженици на "Форест" просто се втурват към терена в опит да окажат първа помощ на нуждаещите се.
Гватемата - Коста Рика 1996 г. (84 смъртни случая)
На мача от световните квалификации за мондиала във Франция през 1998 г. множество привърженици нахлуват на терена на стадион "Матео Флорес". Липсват всякакъв контрол и мерки за сигурност, а освен това са продадени и повече билети от допустимото.
Привърженици атакуват други такива, които са заели седящи места. 84-те жертви умират от задушаване или защото са били пребити до смърт от фенове.