на живо

Как изглежда днес комплекс "Червено знаме"? (ГАЛЕРИЯ)

Само 3 зали работят в комплекса, а той е чест обект на вандалски похождения

Комплекс "Червено знаме" в София - крахът на българската спортна действителност. 

В момента спортното съоръжение е само бледа сянка на това, което беше преди. Избушени помещения, мърсотия, разруха, изпочупени стени и плочки, избуяла растителност. Това е останало от някогашният притегателен център за най-добрите български спортисти.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Снимка: Мари Шуманова

Сега на това място са се настанили вандали, които рушат малкото останало. 

Днес в комплекса работят само 3 зали - за спортна гимнастика, за акробатика, за волейбол. Днес (26 август) спортните гимнастици отмениха тренировките си и призоваха доброволци, за да могат да изчистят стъклата, посипали съоръженията и дюшеците им. През нощта някой отново бе счупил прозорците. 

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by bTV Sport (@btvsport)

Ако може да отбележим нещо положително, то е, че този път поне набезите не са вътре в залата. През годините помни случаи, при които бяха горени кабели, изтръгнати от стените, и дори бяха изпочупени купите, спечелени от запленените от спорта малчугани. 

Снимка: Мари Шуманова

Как изглеждаше "Червено знаме" преди? Някои сигурно помнят, че през 1988 г. комплексът разполага с хокейна площадка с трибуни за 500 човека, ледена площадка за фигурно пързаляне, лекоатлетическа писта, зала за джудо, затревено футболно игрище с трибуни за 1000 души, тренировъчно футболно игрище, спортна зала с трибуна за 500 души, покрито стрелбище за пневматично оръжие, зали за спортна и художествена гимнастика, хандбални игрища, медицински център за лечение и възстановяване на състезателите, хотел с леглови фонд за 100 души и ресторант.

Снимка: fccska.com

3 години по-рано, заради европейското първенство по плуване, е изграден басейн с трибуни и всички нужни спорни съоръжения. 

Именно там светът научава за Таня Богомилова - бъдещата олимпийска шампионка на 100 м бруст от Сеул 1988, става шампионка на 200 м бруст на Стария континент в чисто новия тогава "Червено знаме". 

Снимка: Мари Шуманова

Тя бе и причината в последните години за призрачния комплекс все пак да се говори. Темата за реконструкцията или пълното събаряне на "Червено знаме" отново влезе в дневния ред на политици и министри, след като Богомилова се разплака пред камерата на bTV, виждайки моментното състояние.