на живо

"Франц Бекенбауер смяташе България за своя втора родина"

Баща му е бил пощаджия, а майка му – домакиня. Той никога не се смяташе за голямата работа, разказва Михаил Касабов

Няма друг човек в България, освен изпълняващия функциите президент на Българския футболен съюз Михаил Касабов, който да познава по-близо Франц Бекенбауер. Легендата на германския и световния футбол почина в понеделник на 78-годишна възраст.

Михаил Касабов разказа пред БТА за отношенията и приятелството си с легендарния Кайзер Франц. Двамата са се запознали година след втората световна титла на германския национален отбор по футбол.

Почти цялата кариера на емблематичния елегантен защитник преминава в родния му клуб Байерн Мюнхен. Той е капитан на Германия, която става световен шампион през 1974 г. А през 1990-а – годината на обединението на двете Германии, извежда страната до световния връх и като треньор. Едва ли има друга личност в Германия с всички възможни трофеи, а след това и да заема високи ръководни постове, както в Байерн, така и в германския футбол.

"Познавам го от 1975-а, когато той все още беше футболист и на върха на славата си. Това са вече 48 години страхотни отношения. С времето станахме много близки, изгради се едно чисто човешко приятелство", започна Михаил Касабов.

Самият Бекенбауер е идвал много пъти в България, връзките му с нашата страна са много силни. Освен, че му беше присъдена почетната степен Доктор хонорис кауза на Националната спортна академия, една от залите там носи неговото име.

Германската футболна икона многократно е заявявал своята признателност и уважение към академичната общност на НСА. Бил е лектор и официален гост на значими събития в Академията, а също и неин дарител.

"Франц Бекенбауер смяташе България за своя втора родина и това наистина е така. Действително, през годините сме си говорили, че той никога не е посещавал друга страна толкова много пъти и толкова често, колкото нашата страна. Включително е идвал и у дома.

На първо място Франц си остана до последно един много земен, добър човек. Много по-малки от него футболисти са се величаели и са се смятали за звезди, а той не.

Беше и си остана човек от народа. Баща му е бил пощаджия, а майка му – домакиня, така че ви е ясно от каква социална прослойка излиза. И през целия си живот си остана такъв – никога не се смяташе за голямата работа", продължава Касабов.

"За неговите посещения и отношението му към България смятам, че се знае всичко или почти всичко. Искам да кажа, че много пъти е помагал на българския футбол, а също така и на българи извън футбола без да го изтъква.

Няма смисъл да влизам в детайли за отношението му към нашата федерация през всичкото това време, то се знае. Чрез своята Фондация Бекенбауер помагаше на много бивши български футболисти, а също така и на обикновени хора.

Той създаде тази фондация през 1982-а година, когато прекрати кариерата си. Всички приходи от билети и дарения след неговия прощален мач влязоха в тази фондация и тя оперираше с тези средства. Помня, че когато реши да основе фондацията си, той каза: "Футболът ми е дал в този живот толкова много, че е редно аз да започна да връщам този жест", продължава дългогодишният български футболен ръководител.

"Милиони евро са изпратени от неговата фондация в помощ на каузи, за които хората не знаят откъде идват парите. В България той е дарявал НСА, Домове за сираци, както и хора в нужда и със здравословни проблеми. И по никакъв начин не е изтъквал, че това е негова заслуга. Такъв човек беше до последно", каза още Касабов.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement